Sektörünün Öncüsü Golden Carpet ! Firmalara Özel Tasarım Halı ve Paspas Üretimi
0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

İş Yeri Temizliği ve Düzeni İçin Neler Yapılabilir? Ofis Halısı Temizliği

İş Yeri Temizlik Kuralları Nelerdir? SGK’ye Uygun İş Yeri Temizliği Nasıl Olmalıdır?

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, iş yeri temizliği ve düzeni yönetmeliği ile çalışma ortamlarındaki hijyenin ve güvenliğin sağlanması için kurallar getirmiştir. Japoncadan gelen isimleriyle 5S kuralı olarak da belirtilen Ayıklama, Düzenleme, Temizlik, Standartlaşma ve Disiplin, iş yeri temizlik kuralları olarak uygulanmaktadır. 

Şimdi biz, 5S kuralının temizlik maddesi üzerinde duracağız. Özellikle kayma, düşme ve hijyene bağlı olarak gerçekleşen iş kazalarının yoğunluğunu ve sayıca çokluğunu düşünürsek iş yeri temizliği ve düzeni yönetmeliğinin uygulanmasının gerekli olduğunu daha kolay anlayabiliriz. Peki, iş yeri temizliğinde neler yaparsak iş yeri temizlik kurallarına uymuş oluruz, gelin birlikte bakalım.

İş Yeri Temizlik Kuralları – Daha Sağlıklı ve Hijyenik Bir Çalışma Ortamı Yaratmak Mümkün!

İş yeri temizliği, iş yerinin türüne ve hizmet alanına göre değişiklik gösterir. Elbette, her iş yeri temiz olmalıdır ancak hijyenin fazlasıyla önemli olduğu mekanlar da vardır. Şöyle düşünün, yerlerini kirli gördüğünüz bir restoranda yemek yemek ister misiniz? Ya da bir güzellik merkezindesiniz ve yerlerde yemek artıkları ve çamurlu ayak izleriyle dolu. Buradan herhangi bir hizmet almayı tercih eder misiniz? Elbette, istemezsiniz. Bu yüzden restoran, kafe, hastane, ilaç sanayi, gıda sanayi, kozmetik, AVM, güzellik salonu, estetik merkezi, diş muayenehanesi, fırın, pastane, özel doktor kliniği, otel ve kuaför gibi alanların, iş yeri temizliğine ekstra dikkat etmesi gerekir. İş yeri temizliği nasıl yapılır diyenler için iş yeri temizlik kuralları şu şekildedir:

İş Yeri Temizliği ve Düzeni: Yer Temizliği

Sektör fark etmeksizin bir iş yerinden içeri girdiğinizi düşünün. İlk olarak dikkatinizi çeken yer neresi? Tabii ki ortamın temizliği. Diyelim ki yerlerde tozlar ve kapı girişi kirli. Bu müessesenin temiz olduğunu düşünebilir misiniz? Öyleyse iş yeri temizliğine başlarken önceliğimiz mutlaka yer temizliği olmalı. Yer temizliğini sağlamak için yalnızca yüzey temizliği yapmak yeterli değil. Çünkü siz ne kadar temizlerseniz temizleyin, dışarıdan gelen kişiler ayakkabılarının altında virüs, bakteri, toz ve kir taşır. Bu yüzden yer temizliğinin kalıcı olması için bir kapı önü paspası bulundurmanız daha etkili olabilir. Bu noktada, dezenfektan salınımı ile ayakkabıların altındaki bakterileri öldüren ve içeriye hiçbir kiri taşımayan hijyen paspaslarını tercih edebileceğiniz gibi yine ayakkabı altındaki nem ve kiri tutan nem alıcı paspas modellerini de deneyebilirsiniz.

Ayrıca, yüzeyindeki sıyırıcı ve fırçalarla ayakkabıların altındaki kurumuş kir ve tozu tutan ve anti alerjik bir ortam yaratan alüminyum paspas modellerini de deneyimleyebilirsiniz. Özellikle gün içerisindeki giriş-çıkışların yoğun olduğu ortamlar için mutlak gerekli olan nem alıcı paspas, alüminyum paspas ve hijyen paspas modellerinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Artı bir durum olarak paspasınızın üzerine şirketinizin ismini yazdırabileceğiniz logolu nem alıcı paspas modellerini de kullanabilirsiniz.

İş Yeri Temizliği ve Düzeni: Kişisel Temizlik ve Masa Temizliği

İş yeri temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise çalışanların kişisel temizlik ve bakımlarına özen göstermesidir. Yine aynı şekilde ofislerin hijyenik ve düzenli olarak görünmesi için masaların gereksiz eşyalardan arındırılmış ve tertipli olması da zorunludur.

İş Yeri Temizliği ve Düzeni: Çöp Kontrolü 

İş yeri temizliği ve düzeni kurallarından bir diğeri de çöplerin oluşturduğu kirli görüntü ve kokunun, iş ortamlarından uzak tutulmasıdır. Çalışanlar, bu konuda gerekli özveriyi göstererek düzenli olarak çöp kontrolü yapmalı ve çöplerini çöp kutusuna atarak ortamın temizliğine katkı sağlamalıdır.

İş Yeri Temizliği ve Düzenini İhmal Etmeyin!

İş yerinizin SGK tarafından bildirilen temizlik kurallarına uygun olması, olası kayma ve düşme kazalarının önüne geçilmesi, müşterilerin ve ziyaretçilerin memnuniyetinin sağlanması ve sağlıksız bir ortamın engellenmesi için iş yeri temizliğine dikkat etmeniz önemlidir.

İş yeri temizliği ve düzenini sağlamak için kapı önünün ve yerlerin hijyenik görünmesi için nem alıcı paspas modelleri, hijyen paspas modelleri ve alüminyum paspas modellerinden birini seçebilir, çöplerin düzenli olarak boşaltılmasını destekleyebilir, kişisel bakımınıza ve düzeninize özen gösterebilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (212) 8038484