Sektörünün Öncüsü Golden Carpet ! Firmalara Özel Tasarım Halı ve Paspas Üretimi
0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Kaliteli Halı Nasıl Olur? – Halı Seçerken Bunlara Dikkat Edin!

Hayal Kırıklığına Uğramak İstemiyorum Diyenler İçin İpuçları: Kaliteli Hali Nasıl Anlaşılır?

Çoğumuz yaşam ve çalışma alanlarımız için eşya ve aksesuar seçerken işin uzmanı olmadığımız için görüntüye ve spot reklam cümleleriyle ikna oluruz. Aynı durum halılar için de geçerlidir. Çoğu zaman kaliteli halı ararken neye dikkat etmemiz gerektiğinden emin olmadığımız için satın aldığımız ürün kullanım sırasında bizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Peki böyle bir durumla karşılaşmamak için nelere dikkat etmek gerekir? Kaliteli halı nasıl olur? Eğer siz de kaliteli halı özellikleri itibariyle neler vadediyor merak ediyorsanız ve kaliteli halı modelleri gibi reklam cümlelerine inanmadan önce gerçekten satın alacağınız üründen emin olmak istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin. Sizin için kaliteli halı özellikleri hakkında bilgi verdik.

İplik Kalitesi – Kaliteli Halı Nasıl Anlaşılır?

İmalatında kullanılan ipliği halının bir çeşit hammaddesi kabul edebilirsiniz. Dolayısıyla kaliteli halı dendiğinde ilk bakılması gereken unsurlardan biri iplik türüdür. Halıda kullanılan iplik türüne bağlı olarak kullanım sırasında aşınma, yıpranma ve leke bırakma gibi durumlar da değişkenlik gösterir. Yüksek kaliteli halı markaları genellikle yün ve ipek gibi doğal iplikler ya da polyamid gibi sentetik iplikler kullanır.

Halı Dokusu – Kaliteli Halı Nasıl Olur?

Halı dokusu veya yüzeyi temel olarak halı içerisinde kullanılan ipliklerin dışarıdan görünüşüdür. Halının imalatında kullanılan iplik ve dokuma türü, iplik sıklığı gibi faktörler doğrudan doğruya yüzey görüntüsünü etkiler. El dokuması halılarda ilmik sayısının artması halının daha sıkı görünmesini sağlar. Benzer şekilde makine üretimi kaliteli halı modelleri de ilmek sıklığı ile sıkı ve sağlam bir görünüm sunar.

Halı Ağırlığı – Kaliteli Halı Nasıl Anlaşılır?

Elbette kullanım amacına göre seçeceğiniz halının ağırlığı da değişkenlik gösterir. Ancak unutmamak gerekir ki bir halının ağırlığı genellikle içerisinde kullanılan malzeme türüne ve miktarına bağlıdır. Bu nedenle ölçüleri ve kullanım amacı aynı olan iki halı arasında kıyaslama yaparken ağır olanın çoğu zaman daha kaliteli halı modelleri arasında olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

İlmik Sıklığı – Kaliteli Halı Nasıl Olur?

Yukarıda da değindiğimiz gibi kaliteli halı modelleri; sıklığı yüksek ilmeklerle daha sağlam bir görünüm sunar. Genel olarak 100.000 ilmek civarında ilmek sıklığına sahip halılar orta, 600.000’e kadar olan halılar ise ince olarak adlandırılır. Metrekare başına 100 binden daha az ilmeği olan halılar ise pek yeterli bir ilmek sıklığına sahip değildir. 600 binden daha fazla düğüm içeren halılar ise çok ince kalite olarak isimlendirilir ve en üstün standardı vadeder.

Hav Yüksekliği – Kaliteli Halı Nasıl Anlaşılır?

Hav; halının içerisindeki ipliklerin yüzeyde kalan tüylerine verilen isimdir. Kaliteli halı modelleri hav yüksekliği bakımından Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen kriterlere uymak zorundadır. Çünkü hav yüksekliği halının yumuşaklığını, ses ve ısı yalıtımı gibi özelliklerini doğrudan etkiler. Aynı zamanda hav yüksekliği halının aşınma ve darbelere karşı direnç gibi özellikleri üzerinde de belirleyicidir.

Yaşam ve Çalışma Alanlarınızda Kaliteden Taviz Vermeyin!

Mekanlarınız için tek seferlik çözümler arıyor, tekrar tekrar halı satın almak zorunda kalmak istemiyorsanız önceliğinizin kalite olması gerektiği açıktır. Elbette kaliteli halı bulmak standartların altında kalan firmalar ve üreticiler nedeniyle giderek zorlaşmaktadır. Ancak yukarıda saydığımız hususlara dikkat ettiğiniz takdirde umduğunuz kaliteyi yakalayabileceğinize inanıyoruz.

Ev ve iş yerleriniz için en iyi seçimi yapmak istiyor, mekanlarınıza özel çözümlerle şıklık ve yüksek bir kullanıcı deneyimini bir araya getirmeyi arzuluyorsanız Golden Carpet ile tanışmanızın tam zamanı! Gelin, mekanlarınızı süsleyecek en zengin tasarımları ve yıllar boyunca memnun kalacağınız bir kullanım deneyimini birlikte yaratalım…

[widget-129]

Yorum Yap

İletişime Geç
İletişime Geç +90 (212) 8038484